Hakan Kara: “Faizler Tepetaklak Olacak”

Politika Faizi ve Kur İstikrarı

Prof. Dr. Hakan Kara, TCMB’nin politika faizini yüzde 50 seviyesinde tutmasının ve kur istikrarı garantisinin yabancı yatırımcılar için oldukça cazip olduğunu vurguladı. Ancak, Türk vatandaşları için bu durumun enflasyona karşı birikimlerini koruma açısından yeterince cazip olmadığını ifade etti. Kara, bu asimetriyi gidermek için makro ihtiyati politikalar ve maliye politikalarının koordineli bir şekilde devreye girmesi gerektiğini belirtti.

Merkez Bankası Faiz Kararı Beklentileri

TCMB Para Politikası Kurulu, 23 Mayıs Perşembe günü toplanacak ve aynı gün saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak. Geçen ayki toplantıda politika faizi yüzde 50 seviyesinde sabit tutulmuştu. Ekonomistlerin büyük çoğunluğu, TCMB’nin bu toplantıda da politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bırakmasını bekliyor.

Yıl Sonu Faiz Beklentileri

Yıl sonuna kadar politika faizi beklentilerinin medyanı yüzde 45 olarak hesaplanırken, bazı ekonomistler farklı öngörülerde bulunuyor: 2 ekonomist yüzde 50, 1 ekonomist yüzde 47,5, 5 ekonomist yüzde 45 ve 2 ekonomist yüzde 40 seviyelerini öngördü.

Piyasa Katılımcıları Anketi

Piyasa katılımcıları anketine göre, cari ay ve 3 ay sonrası için politika faizi beklentisi yüzde 50 seviyesinde bulunuyor. Ancak, 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi yüzde 38,18’den yüzde 37,11’e düştü.

Prof. Dr. Hakan Kara’nın değerlendirmeleri, özellikle yüksek enflasyon ortamında tasarruf sahiplerinin korunmasına yönelik politikaların önemini vurgularken, faiz politikalarının dengeli ve koordineli bir şekilde ele alınması gerektiğine dikkat çekiyor. Bu açıklamalar, TCMB’nin yaklaşan faiz kararı öncesinde piyasa katılımcıları ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle takip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x