Alman ekonomisi çöküşte

Almanya’nın önde gelen ekonomi kuruluşları tarafından “Alman ekonomisi sarsıntıda-Borç freni de çözüm değil” adı altında hazırlanan ve dün açıklanan raporda, önceden yüzde 1.3 olarak öngörülen ekonomik büyümenin 2024’te yüzde 0.1 olacağına yer verildi. Gelecek yıl için öngörülen yüzde 1.5’lik büyümenin de yüzde 1.4 olarak gerçekleşeceği beklentisiyle hareket edildiğine dikkat çekildi.

Raporda, Almanya’da yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) bu yıl 30 milyar daha az girmesinin beklendiği de yer aldı. Ekonomik alandaki durgunluğun konjonktürel ve yapısal nedenlerin yanı sıra politik alanda yaşanan sıkıntılardan da kaynaklandığı belirtildi. Pandeminin başlamasından bu yana yaşanan ekonomik alandaki durgunluğun henüz aşılamadığı kaydedilen raporta şu andaki üretim seviyesinin henüz pandemi öncesine ulaşamadığına dikkat çekildi. Üretimdeki gerilemenin özellikle pandemi döneminde tüketim harcamalarının sınırlandırılması ve Almanya’da enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle birçok şirketin üretimini yurtdışına kaydırmasından kaynaklandığına da dikkat çekildi.

YURTDIŞINDAN NİTELİKLİ ELEMAN GELMELİ

-Raporda ayrıca dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da faiz oranında artışın başladığına yer verilirken, taze borç alınmadan dengeli bütçe yaratılması için uygulanan borç freninde reforma gidilmesi önerildi. Öte yandan raporda Almanya’da farklı alanlarda kalifiye eleman açığı yaşandığı hatırlatıldı. Yurtdışından nitelikli eleman gelmesinin hızlandırılması için bürokratik engellerin kaldırılması da önerildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x